ACK Alternator

Gru
13
czw
Horyzonty kina: Zwierzęta @ Wydział Filologiczny
Gru 13@18:30
Horyzonty kina: Zwierzęta @ Wydział Filologiczny | Gdańsk | pomorskie | Polska

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury ALTERNATOR UG zapraszają

 

Horyzonty kina: ZWIERZĘTA
reż. Greg Zgliński,  Szwajcaria, Polska, Austria, 2017, 94 min

 

Znany z doskonałego Wymyku z 2011 roku Greg Zgliński serwuje widzom schizofreniczną jazdę bez trzymanki utrzymaną w stylu filmów Davida Lyncha i takich hitów jak Prawdziwa historia Romana Polańskiego czy Podwójny kochanek Francoisa Ozona. Zwierzęta to polsko-austriacko-szwajcarska koprodukcja czerpiąca z bogatego skarbca puzzle films, czyli filmowych zagadek, które za pomocą ciekawych narracyjnych rozwiązań zmuszają widza do nieustannego aktualizowania wiedzy o bohaterach i zamieszkiwanym przez nich świecie.
Nick i Anna nie radzą sobie z kłopotami w małżeństwie, a remedium na ich problemy ma być półroczny wyjazd do Szwajcarii. Ona ma poszukać spokoju do pisania książki, on ma odnaleźć nowe inspiracje dla prowadzonej przez siebie restauracji. Przy dźwiękach sympatycznej muzyki dochodzącej z kabrioletu uśmiechnięci i zadowoleni wjeżdżają wprost do tunelu szaleństwa. Katalizatorem wydarzeń jest wypadek – potrącenie owcy – rozpoczynający spiralę zagadek i niedorzeczności.
Pokaz filmowy zostanie połączony ze spotkaniem promocyjnym nowego numeru czasopisma naukowego Panoptikum nr 19 (26) 2018 Mainstream nad beyond, w ramach którego odbędzie się dyskusja z udziałem członków redakcji i autorów artykułów naukowych.

 

 

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,
ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa

Karnety: 1 film: 10 zł*/15 zł ;  2 filmy: 15 zł*/25 zł; 4 filmy: 25 zł*/40 zł

* karnety ulgowe dla studentów, uczniów i słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Metropolitalnej Karty dla Kultury
(sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem) (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)

Gru
14
pt
MENAŻKI 2018 – PROGRAM @ Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Gdański
Gru 14@18:30 – Gru 16@21:30

 

 

Piątek (14 grudnia 2018 r.)

 

18:00 Otwarcie Festiwalu

FILM: “Morscy Cyganie. Na krańcu świata” reż. Nicolas Edwards (2016)

19:30 Spotkanie z gościem: “Nie taka Afryka czarna jak ją malują” Michał Miziarski

20:30 Spotkanie z gościem: “Śladami marzeń” Michał Kochańczyk

 

Sobota (15 grudnia 2018 r.)

 

16:00 “Przekorny nowy świat” Honorata Kostro

16:45 “ASIA: 4 letters, countless memories” Paulina Pańko

17:30 „Nie zrobiłem sobie zdjęcia z tabliczką” Michał Marciniak

18:15 “Indo&Lanka Sos z Tysiąca Wysp” Sonia Ziobro

19:00 “Albanian state of mind” Oliwia Woźnicka, Magdalena Misiała

 

Niedziela (16 grudnia 2018 r.)

 

16:00 “Niecodzienna codzienność, czyli chleb powszedni w podróży. 2 lata po Azji, Ameryce Południowej i Polsce” Michał Stajniak, Magdalena Kołodziejczak

16:45 “Bałkany na cztery łapy” Mikołaj Gajda

17:30 “Tajlandia i Kambodża – w poszukiwaniu AZJI w Azji” Daniel Stasik, Aneta Pomieczyńska, Jan Węsławski

18:15 “Rosja i Ukraina – śladami trudnej historii i wielkiej sztuki” Łukasz Kotlik

18:45 “Wietnam. Krwawy pocałunek dżungli” Rafał Ratajczyk

19:30 Zakończenie Menażek i wręczenie nagród

 

Więcej informacji:

 

FILM: “Morscy Cyganie. Na krańcu świata”
Reżyseria: Nicolas Edwards
Kraj/rok: USA/ 2016
Język/napisy: angielski/ polskie
Czas trwania: 77 minut

 

 

„Kiedy wszystko idzie źle, wtedy zaczyna się prawdziwa przygoda”
Jest to zrealizowany z wielką dawką humoru film o radości żeglowania, i wielkiej morskiej przygodzie o jakiej marzy większość z nas.

 

Infinity to duży 120 stopowy jacht typu kecz zbudowany w 1977 roku w USA z żelazo cementu. Jest to prawdopodobnie największy jacht zbudowany w tej technologii. Żegluje głownie na Oceanie Spokojnym w nigdy nie kończącej się podróży, której celem jest sama podróż i przeżywanie przygód uczestniczących w niej barwnych załogantów.
W lutym 2014 roku, jacht z 16-osobową załogą wyruszył z Nowej Zelandii w liczącą 8 tysięcy mil podróż do Patagonii, z przystankiem w Antarktyce. W trakcie tej podróży, załoga i jacht musieli się zmierzyć ze sztormami na Morzu Rossa, awariami jachtu, przeciekami, wzięli udział w misji organizacji ekologicznej Sea Shephard. W trakcie tej podróży potargali każdy z posiadanych na jachcie żagli. Załogę jachtu stanowiła barwna grupa młodych ludzi, w większości bez wiz, ubezpieczenia, i prawie bez budżetu na taką podróż.

 

Trailer: https://vimeo.com/127306388

 
Spotkanie z gościem: “Nie taka Afryka czarna jak ją malują” Michał Miziarski

 

Zaraz po maturze założyłem blog Oko Ziemi i zacząłem podróżować. Opowiem o ewolucji moich wojaży: od jazdy autostopem do pracy przez autostop do Iranu, Chin i Maroka oraz efektywne zarabianie pieniędzy po darmową wycieczkę do Nowego Jorku, latanie samolotem kilka razy w miesiącu i spędzenie czterech miesięcy na lądzie, którego dotąd bałem się odwiedzić: Afryce.
Po obronie licencjatu postanowiłem złożyć wizytę swojej cioci, która od trzech lat służy jako zakonnica na misji w małej afrykańskiej wiosce Buturu w Tanzanii. Wykupiłem tani przelot samolotem i uruchomiłem akcję crowdfundingową, aby uzbierać pieniądze na materiały potrzebne mi do przeprowadzenia warsztatów artystycznych dla najmłodszych dzieci z Buturu.
Opowiem o życiu codziennym w placówkach misyjnych, szczepieniach, jeździe autostopem tam, gdzie asfalt nie sięga, potencjale artystycznym dzieci wychowywanych na ulicy i moim powrocie do Afryki w celu… kolorowego przemytu!

 

 
Spotkanie z gościem: “Śladami marzeń” Michał Kochańczyk

 

Polski taternik, alpinista, polarnik, żeglarz, działacz organizacyjny, publicysta, fotograf, filmowiec, realizator programów telewizyjnych, wykładowca akademicki.
Prezentacja ma charakter retrospektywny. Podczas przedstawiania wypraw i pasji Michał Kochańczyk będzie mówił o tym, co stanowiło inspirację do wielu wyzwań, jakie to wydarzenia, spotkania, przeczytane książki przyczyniły się do różnych ciekawych przedsięwzięć. Oczywiście te wspomnienia, wzbogacające relacje z różnych ekspedycji, będą ilustrowane ikonografią, która z pewnością odda klimat marzeń chłopca pragnącego poznać świat. Podczas prezentacji opowie także o wielu swoich towarzyszach wypraw i podróży, dzięki którym udało mu się zrealizować wiele ambitnych zamierzeń.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Kocha%C5%84czyk
www.kochanczyk.com.pl

 

 
PREZENTACJE KONKURSOWE

 
“Przekorny nowy świat” Honorata Kostro

 

Mój wyjazd do USA związany był z programem wymiany kulturowej. Była to trzeciaprzygoda tego typu. Dlaczego zatem zdecydowałam się opowiedzieć o tegorocznej wyprawie? Ponieważ po raz pierwszy w życiu zrozumiałam, jakim szczęściem (a czasami nieszczęściem) jest podróżowanie bez planu. Bez „rozkładu jazdy” z zaznaczonymi punktami. Przyjemność wstawania z „pustym dniem”, który można wypełnić po swojemu, zgodnie ze swoim nastrojem. Gdy zrozumiałam, że wszystko może się zdarzyć,
postawiłam na los, a to przeniosło mnie to miejsc i wydarzeń, których nie miałam widzieć. Warto wyrzuć przewodnik (albo zostawić w pokoju, bo książek się nie wyrzuca) i podążać
za nowo-poznaną koleżanką z hostelu. Ostrzegam, że piosenką przewodnią mojej prezentacji będzie „Przekorny los” Pana Zenona Martyniuka + Akcent.

 
“ASIA: 4 letters, countless memories” Paulina Pańko

 

33 tysiące kilometrów, 3 kraje w dwa miesiące… Zawsze byłam osobą, która bała się latać, bała się eksperymentować i wychodzić ze swojej strefy komfortu. W tym roku podjęłam decyzję – koniec z tym! Zainspirowana opowieścią Ludwiki (Menażki 2017) postanowiłam zrobić coś dla siebie, ale też i dla innych. Pojechałam na wolontariat do kraju, który uznawany jest za największe skupisko muzułmańskiej ludności. Perspektywa samotności w obcym kraju okazała się tylko złudzeniem. Wolontariat w Yogyakarcie był najlepszym doświadczeniem w moim życiu! Nauczyłam się wielu nowych rzeczy, poznałam wspaniałych ludzi z całego świata i… znalazłam prawdziwą przyjaciółkę (Indonezyjkę!). Ale to nie koniec… W Indonezji podjęłam decyzję o wycieczce do Tokyo. Tydzień w wielkiej stolicy – niewiele, ale wystarczająco, żeby przekonać się, że jeszcze tam wrócę. Mieszkanie na amerykańskiej bazie wojskowej, przepiękne świątynie, bogata kultura… Ta podróż nauczyła mnie, że świat stoi przede mną otworem!

 

 

„Nie zrobiłem sobie zdjęcia z tabliczką” Michał Marciniak

 

Do Nepalu jechaliśmy w jednym celu. Zobaczyć i stanąć pod najwyższą górą naszej planety – Mount Everest. Jechaliśmy w przeświadczeniu przeżycia mitycznej podróży, jaką kiedyś przeżywali wielcy polscy himalaiści– Kukuczka, Wielicki, czy Hajzer. Dzika przyroda, sięgające nieba szczyty i legendarni Szerpowie, a gdzieś w to wszystko idealnie wkomponowany duchowy aspekt – buddyzm. Rzeczywistość okazała się nieco inna. Himalaje, które sobie wyobrażałem z książek i opowiadań, zmieniły się w ciągu tych 40 lat. Zmieniły się w turystyczny przemysł, chwytający się wszelkich sposobów zarobku. W ten oto sposób pod Mount Everest dojechać możemy na koniu, jeśli oczywiście dysponujemy odpowiednią ilością gotówki. Pizza i coca-cola są szeroko dostępne, brakuje tylko restauracji sushi na co skarżą się wszechobecni Amerykanie. Po Himalajach lat 80` nie wiele już zostało, jedyne co się nie zmieniło to góry. Wciąż wysokie, potężne i majestatyczne. Wciąż sięgają nieba. Tylko otoczka trochę inna. Niemniej jednak wciąż była to niesamowita podróż, pełna emocji i zwrotów akcji. Walki z samym sobą i przeciwnościami losu, słynnym już nieupuszczającym mnie pechem. Wiem jedno w Himalaje na pewno kiedyś wrócę, tymczasem chciałbym Was zabrać w podróż już teraz. Opowiem m.in. o tym ile kilogramów potrafi unieść na swoich plecach Szerpa. Czemu nie zrobiłem sobie zdjęcia z tabliczką ? Czemu Mount Everest, aż roi się od Amerykanów ? Czemu należy pić alkohol w Nepalu ? Czemu Nepalczycy są wdzięczni za kolonializm ? Na to i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w prelekcji.

 

 

 
“Indo&Lanka Sos z Tysiąca Wysp” Sonia Ziobro

 

Prezentacja będzie przedstawiała nasze przygody ze Sri Lanki i Indonezji. Opowiemy o tym, jak to jest- żyć z małym zoo w pokoju, jak uciekać przed trzęsieniami ziemi, czemu kobiety w Indonezji chcą się wybielać, za to te na Sri Lance- całe szczęście nie, jak nie jeździć tuk tukami i go-jackami, jak rzeczy mogą ci wypaść na ulicę przy zakrętach, gdy jedziesz autobusem, czemu na Sri Lance przejechanie 187km zajmuje 10h, jak wygląda różowa plaża i warany z Komodo i wiele innych.

 

 
“Albanian state of mind” Oliwia Woźnicka, Magdalena Misiała

 

Kiedy wszyscy znajomi zaczynają planować wakacyjne wyjazdy to pierwszym i zarazem najbardziej pożądanym celem jest Ameryka. Czyż nie jest tak, że każdy z nas oglądając instagramowe relacje bliskich przyjaciół czy też dalszych znajomych z wypraw za ocean, sam czuje się jakby po raz dziesiąty przechodził przez słynne Rodeo Drive, a fotki spod napisu Hollywood stały się nieco zbyt pospolite? Całe szczęście my lubimy chodzić pod wiatr i na wakacyjną przygodę po wyczerpującym roku akademickim wybrałyśmy ALBANIĘ. I teraz tak szczerze…. ilu z nas, studentów spodziewałoby się, że taki mały i z pozoru dziki kraj okaże się symbolem najlepszej przygody w życiu? Podczas naszej prezentacji opowiemy:
• jak aktorka z Gdańska i tancerka z Łodzi trafiły razem na półwysep bałkański,
• dlaczego zostałyśmy tam aż na trzy miesiące,
• co nasza wyprawa miała wspólnego z dniem pirata i kosmity,
• jak codziennie tańczyć kultową ‘Bombę’ w ponad czterdziestopniowym upale… i nie dostać udaru ?,
• nieco o typowych polskich turystach z kategorii last minute,
• co naszym zdaniem oznacza termin ‘aktywny wypoczynek’,
• o trybie codziennego życia i sposobie na zabawę prawdziwych Albańczyków,
• o ludziach, jedzeniu, cenach, przyrodzie i śmieciach na ulicy,
• jak zahaczyłyśmy o jezioro Ochrydzkie i malowniczy Kotor,
• dlaczego tak bardzo było warto i nie zamieniłybyśmy tej podróży na żadną inną.
Zapewniamy sporą dawkę ciekawych informacji i historii z przymrużeniem oka! Pokaz wzbogacimy o prezentację multimedialną, mnóstwo zdjęć (od których robienia chyba jesteśmy uzależnione) i szalony filmik.

 

 
“Niecodzienna codzienność, czyli chleb powszedni w podróży. 2 lata po Azji, Ameryce Południowej i Polsce” Michał Stajniak, Magdalena Kołodziejczak

 

Chcemy opowiedzieć o podróży która była niezwykła i zwyczajna zarazem. Która była zupełnie innych wszechświatem, a jednak tak przyziemna. Nie da się opowiedzieć 2 lat w kilka minut. Możemy jedynie przekazać esencję, najważniejsze zdarzenia, opowiedzieć o wybranych spotkaniach i znajomościach. W jaki sposób zmieniła nas ta podróż i jak zmieniło się nasze spojrzenie na świat. Jak wpłynęło to na relacje z bliskimi w Polsce. Zabierzemy was też do kilku naszych ulubionych miejsc jak Argentyna, Birma, Ekwador, Atakama i innych za pomocą słów jak i licznych obrazów.

 

 
“Bałkany na cztery łapy” Mikołaj Gajda

 

Tegoroczna podróż, jest kolejną zorganizowaną w ramach naszego podróżniczego projektu Jedziemy Po Wolność. Po raz kolejny wsiedliśmy do naszego 33’letniego busa VW T3 i ruszyliśmy przed siebie na ponad cztery tygodnie. Kierunek – dzikie Bałkany.
Tegoroczna wyprawa „Bus na luz – Bałkany 2018” dała nam nie tylko mnóstwo wspaniałych doświadczeń i przygód. Zyskaliśmy coś znacznie ważniejszego. Trzech czworonogich przyjaciół, których znaleźliśmy w Czarnogórze i postanowiliśmy przygarnąć. Od szczenięcych lat uczyły się co to podróż, otwartość na drugiego człowieka, kąpiel w rzekach i spanie w namiocie. My z kolei przekonaliśmy, że podróżowanie jednym samochodem, na którego pokładzie znajduje się sześć osób i trzy psy jest możliwe!
Nie zawiódł nas również, nasz bus „Bogdan”, którym podróżujemy. W zasadzie przysporzył nam większej ilości przygód niż w poprzedniej wyprawie. Zatarty silnik i remont skrzyni biegów w Austrii to tylko część z mechanicznych niespodzianek, które nam zaoferował. Ostatecznie nie ma jednak tego złego… Między innymi dzięki niemu, poznaliśmy najlepszego austriackiego kierowcę rajdowego, gangsterów w Rumunii, potomkinię Napoleona i podejrzewanego przez nas pracownika Hollywood. I choć sami nie możemy w to uwierzyć – tak jest, to wszystko stało się naprawdę. A wszystko dzięki naszej kolejnej podróży ku wolności.

 

 
“Tajlandia i Kambodża – w poszukiwaniu AZJI w Azji” Daniel Stasik, Aneta Pomieczyńska, Jan Węsławski

 

Ekipa Niecodziennego Schematu po przemierzeniu Europy i Azji Zachodniej w tym roku wyruszyła do południowo-wschodniej części tego kontynentu, a dokładniej do Tajlandii i Kambodży. Przemierzanie tych krajów autostopem, autobusami, pociągami, promami i tuktukami pozwoliło na poznanie tych regionów z wielu różnych stron. Było pięknie, ale i obrzydliwie, było bardzo miło, ale czasem też smutno, śmiesznie i przerażająco. Bo smacznie było zawsze! Na prezentacji przedstawimy życie i losy lokalnych ludzi, zwierząt oraz to jak obecnie wygląda Azja, i w którą stronę zmierza. Miasta, wioski, dżungle, wyspy i wiele, wiele innych. O ładnych i brzydkich miejscach, o fajnych i niefajnych turystach, o pogodzie, o komarach. Jeśli chcecie wiedzieć:
-jak smakuje skorpion
-jak się śpi na dwuosobowym łóżku w autokarze
-jak wytłumaczyć po tajsku, że się jeździ autostopem a nie autobusem
-co i za ile można zjeść
-czy pora deszczowa jest straszna
-czy bywa niebezpiecznie
oraz zadać nam własne pytania, to gorąco zapraszamy. Będzie dużo kolorowych zdjęć i wesoły filmik!

 

 
“Rosja i Ukraina – śladami trudnej historii i wielkiej sztuki” Łukasz Kotlik

 

Zaczęło się od pomysłu Edyty o podróży na Ukrainę. Edyta zawsze chciała się czegoś dowiedzieć o swoim dziadku i marzyła o podróży podczas której mogła by to zrobić. Jej dziadek był jeńcem wojennym podczas II wojny światowej i jako jeniec budował rosyjskie drogi na dzisiejszej Ukrainie oraz pracował w kamieniołomach. Moja rodzina także jest z tych stron, a mój dziadek urodził się w Kałuszu miejscowości nie daleko Iwano Frankiwska, czyli rejonów, które przed wojną były polskie, moja prababcia i pradziadek brali ślub w Tarnopolu. Borys za to zawsze chciał pojechać po prostu na wschód. Rosja ciągnęła z jakiegoś powodu nas wszystkich. Do naszej trzyosobowej ekipy, dołącza też Marta – siostra Edyty.
Rosja okazała się piękna, gościnna i pełna sprzeczności. W ciągu tygodnia odwiedziliśmy carskie pałace, poznaliśmy historię rosyjskim okiem, jechaliśmy słynną Plackartą poznając muzyków z Kaługi grających w całej Europie, oraz zostając największą atrakcją wagonu na lini Moskwa – Kiszyniów.
Na Ukrainie za to szukaliśmy śladów Jana Ostaszewskiego – dziadka Edyty. Wpadliśmy na trop kamieniołomów, w których kiedyś pracował, oraz znaleźliśmy szpital w którym leżał. Poznaliśmy też Pana Władka, który oprowadził nas po Korcu, zaprosił na kawę i zaproponował nocleg. Szukaliśmy śladów Kościołów w Tarnopolu, które przeżyły ciężkie chwile podczas Sowieckiej okupacji. W jednym z nich ślub brała moja prababcia i pradziadek. Odwiedziliśmy też Krzemieniec, oraz Lwów.

 

 
“Wietnam. Krwawy pocałunek dżungli” Rafał Ratajczyk

 

Tego lata spędziłem kilka tygodni mieszkając w niewielkiej wiosce na południu Wietnamu, gdzie uczyłem miejscowe dzieci języka angielskiego. Miejsce, w którym mieszkałem, znajdowało się na skraju parku narodowego Cat Tien, obejmującego swoim obszarem potężną dżunglę. Pierwotnie miałem w nim pracować jako przewodnik, ale z racji faktu, że park odwołał wolontariat, zmuszony byłem zmienić projekt – ale mimo to, miałem duże szczęście i jakimś cudem i tak trafiłem w pobliże Cat Tien. Życie w sąsiedztwie prawdziwej dziczy było zdecydowanie czymś wyjątkowym – codziennie do mych uszu dobiegały tajemnicze dźwięki dochodzące z dżungli – wołania małp, śpiewy ptaków, rechot żab. Dżungla kusiła i wzywała, by zapuścić się w jej głąb. Zresztą, była głównym powodem, dla którego zdecydowałem się wybrać właśnie w tamte strony. I w końcu nadszedł dzień, w którym przekroczyłem jej próg i zapuściłem się w jej głębię. Wietnam i jego mieszkańcy zdecydowanie mnie urzekli, lecz bez wątpienia największym przeżyciem całego wyjazdu było dla mnie właśnie kilka wypraw w głąb wietnamskiej dżungli. W mojej prezentacji to właśnie na niej chciałbym się najbardziej skupić – opowiem o tym, co tam zobaczyłem, kogo tam spotkałem i dlaczego cenę za wejście do niej płaci się we krwi. I o tym, co kryło się w jej sercu.

 

 

Morscy Cyganie / Sea Gypsies @ Wydział Nauk Społecznych, s. 207
Gru 14@18:30 – 20:00
Morscy Cyganie / Sea Gypsies @ Wydział Nauk Społecznych, s. 207 | Gdańsk | pomorskie | Polska

Reżyseria: Nicolas Edwards
Kraj/rok: USA/ 2016
Język/napisy: angielski/ polskie
Czas trwania: 77 minut

Wydarzenie w ramach festiwalu MENAŻKI 2018.

„Kiedy wszystko idzie źle, wtedy zaczyna się prawdziwa przygoda”
Infinity to duży 120 stopowy jacht typu kecz zbudowany w 1977 roku w USA z żelazo cementu. Jest to prawdopodobnie największy jacht zbudowany w tej technologii. Żegluje głownie na Oceanie Spokojnym w nigdy nie kończącej się podróży, której celem jest sama podróż i przeżywanie przygód uczestniczących w niej barwnych załogantów.
W lutym 2014 roku, jacht z 16-osobową załogą wyruszył z Nowej Zelandii w liczącą 8 tysięcy mil podróż do Patagonii, z przystankiem w Antarktyce. W trakcie tej podróży, załoga i jacht musieli się zmierzyć ze sztormami na Morzu Rossa, awariami jachtu, przeciekami, wzięli udział w misji organizacji ekologicznej Sea Shephard. W trakcie tej podróży potargali każdy z posiadanych na jachcie żagli. Załogę jachtu stanowiła barwna grupa młodych ludzi, w większości bez wiz, ubezpieczenia, i prawie bez budżetu na taką podróż.
Jest to zrealizowany z wielką dawką humoru film o radości żeglowania, i wielkiej morskiej przygodzie o jakiej marzy większość z nas.

 

 

 

Nie taka Afryka czarna jak ją malują – Michał Miziarski @ Wydział Nauk Społecznych
Gru 14@19:30

Spotkanie z gościem: “Nie taka Afryka czarna jak ją malują” Michał Miziarski

Wydarzenie w ramach festiwalu MENAŻKI 2018

Zaraz po maturze założyłem blog Oko Ziemi i zacząłem podróżować. Opowiem o ewolucji moich wojaży: od jazdy autostopem do pracy przez autostop do Iranu, Chin i Maroka oraz efektywne zarabianie pieniędzy po darmową wycieczkę do Nowego Jorku, latanie samolotem kilka razy w miesiącu i spędzenie czterech miesięcy na lądzie, którego dotąd bałem się odwiedzić: Afryce.

Po obronie licencjatu postanowiłem złożyć wizytę swojej cioci, która od trzech lat służy jako zakonnica na misji w małej afrykańskiej wiosce Buturu w Tanzanii. Wykupiłem tani przelot samolotem i uruchomiłem akcję crowdfundingową, aby uzbierać pieniądze na materiały potrzebne mi do przeprowadzenia warsztatów artystycznych dla najmłodszych dzieci z Buturu.

Opowiem o życiu codziennym w placówkach misyjnych, szczepieniach, jeździe autostopem tam, gdzie asfalt nie sięga, potencjale artystycznym dzieci wychowywanych na ulicy i moim powrocie do Afryki w celu… kolorowego przemytu!

Śladami marzeń – Michał Kochańczyk @ Wydział Nauk Społecznych, s. 207
Gru 14@20:00 – 21:00
Śladami marzeń - Michał Kochańczyk @ Wydział Nauk Społecznych, s. 207 | Gdańsk | pomorskie | Polska

Śladami marzeń

Wydarzenie w ramach festiwalu MENAŻKI 2018

Retrospektywna prezentacja podczas której Michał Kochańczyk opowie o swoich wyprawach i pasji oraz o tym, co stanowiło inspirację do wielu wyzwań, jakie to wydarzenia, spotkania, przeczytane książki przyczyniły się do różnych ciekawych przedsięwzięć. Oczywiście te wspomnienia, wzbogacające relacje z różnych ekspedycji, będą ilustrowane ikonografią, która z pewnością odda klimat marzeń chłopca pragnącego poznać świat. Podczas prezentacji Michał Kochańczyk opowie także o swoich wielu towarzyszach wypraw i podróży, dzięki którym udało mu się zrealizować wiele ambitnych zamierzeń.

 

 

 

Udział w wyprawach

 

1954 – samodzielna wyprawa na piechotę z Oliwy do Sopotu

1958 – 1965 rodzinne spływy kajakowe: Brda, Mazury – Krutynia, Czarna Hańcza; rodzinne wędrówki górskie: Tatry, Bieszczady, Sudety:

1966 – trudny, sztormowy rejs bałtycki

1968 – regaty na Bałtyku

1969 – rejs do Zachodniej Europy: Anglia, Francja, Holandia, Belgia, Niemcy,

1970- luty, z psim zaprzęgiem pod Koszalin, powrót brzegiem morza;

1971 – 2007 – wspinaczki tatrzańskie, tak letnie jak i zimowe;

1971 – Soczi;

1973 – Pamir, rejon Piku Komunizma i Piku Moskwa, lodowce Garmo, Dorofiejewa, Gando ,

1978 – Nordkap, cztery miesiące wędrownej pracy w Szwecji:

1978 – 79 afrykańska wyprawa land roverem, od Tunisu przez Saharę do Kamerunu, a potem dalej samolotem do Zairu;

1979 – autostopem po zachodniej Europie, lato, jesień;

1981 – Himalaje Garhwalu – Indie, kierownik wyprawy Akademickiego Klubu Alpinistycznego w Gdańsku, pierwsze polskie wejścia na Bhaghirathi II – 6512 m i Srikajlas – 6930 m

1983 – Cordillera Vilcanota – południowe Peru , pierwsze polskie wejście na najwyższy szczyt Cordillera de Vilcanota – szczyt Auzangate – 6372 m.,

1983 – wędrówka po Peru, Jezioro Titicaca, Altiplano w Boliwii, Kuba, Meksyk;

1983 – udział w wyprawie wraz polskimi kajakarzami do preinkaskich ruin Gran Pajaten w Amazonii, trudna przeprawa przez selwę;

1984 – wspinaczki w Cordillera Blanca, Peru, kierownik wyprawy, kopanie złota w Amazonii,

1984 -udział w wyprawie na Fitz Roy (3415 m) w Patagonii, zdobycie szczytu nową drogą północnym zacięciem ściana 1500 m( 24.12.1984 r.)

1985 – wejście na Aconcagua 6960m; Argentyna, przejazd przez Boliwię do Limy;

1985- udział w wyprawie na Cho Oyu 8202 m, (Nepal) uczestnictwo w akcji ratunkowej , poszkodowani Marek Roslan i Karol Sopicki, przekroczenie przełęczy Nangpa La , asekurowanie od strony tybetańskiej Mirka Gardzielewskiego i Jacka Jezierskiego, zdobywców szczytu,

1985 – udział w wyprawie na Nanga Parbat 8125 m, Pakistan, pomoc dla Jurka Kukuczki przy zejściu ze szczytu, odnalezienie w lawinisku ciała Piotra Kalmusa,

1986 – udział w nieudanej wyprawie na Cerro Torre w Patagonii, wspinaczka na Poincenot, założenie 400 m lin poręczowych;

1987 – rejs żeglarski na Mar del Plata;

1987 – Alaska, Mount McKinley 6192 m, wejście na szczyt, odnalezienie ciała Piotra Jankowiaka, dwukrotny przejazd przez całą Alaskę i Kanadę;

1987 – Park Yellowstone:

1988 – Svalbard, przejście na nartach znacznej części Zachodniego Spitsbergenu, wspinaczka na Horsundtindt 1412 m, wycofanie 150 m poniżej szczytu (zimą polarną), ciągłe spotkania z niedźwiedziami polarnymi;

1988 – Himalaje Nepalu, udział w wyprawie na Langtang Lirung 7231 m., kierownik sportowy wyprawy;

1989 – operacja pęcherzyka żółciowego, nie pojechałem na wyprawę na Everest:

1990 – Meksyk, Kuba:

1990 – prowadziłem latem przez cztery miesiące obozowisko taternickie na Szałasiskach w Dolinie Rybiego Potoku poniżej Morskiego Oka, użeranie z niedźwiedziami, tym razem brunatnymi;

1991 – kierownik sportowy wyprawy na Trisul ( ponad 7000 m) w Himalajach Garhwalu (Indie), śmierć kierowniczki Anny Bruzdowicz;

1992 – Aconcagua 6960 (po raz drugi) Argentyna, włóczęga po Patagonii, słonie morskie, pingwiny itp.;

1992 – Namibia, Zambia – podróż po Pustyni Namib (najstarsza pustynia świata), kopalnie diamentów i uranu, Fish River Canyon (drugi co do wielkości kanion na świecie), przemierzenie Kalahari, Wodospady Wiktorii na rzecze za Zambezi, spływ rzeką Zambezi, safari w Parku Narodowym Etosha w Namibii,

1992 – 1997 – pięciokrotny udział w Mistrzostwach Świata w Wędkarstwie Spławikowym (jako filmowiec),

1993 – Lofoty, wyprawa na ryby;

1995 – spływ na katamaranach Czeremoszem ( górska rzeka w Czarnohorze na Ukrainie),

1996 – wyprawa na Annapurnę, realizacja filmu w TVP 1;

1998 – Spitsbergen – lodowiec Nordenskiolda

1999 – Morze Czerwone – filmowanie łowienia ryb na rafie koralowej;

1999 – Kongur Shan 7719 m w Pamirze Chińskim, zastępca kierownika wyprawy, próba wejścia północną ścianą;

1999 – Tajlandia;

2000 – Ukraina, Gorgany, Połonina Krasna;

2000 – Litwa na rowerze;

2001 – Etiopia;

2001 – Syberia, góry Chamar Daban, Wyspa Olchon na Bajkale.

2001 – Ukraina, Czarnohora;

2002 – Wenezuela, tepui Roraima;

2003 – Polska , ściana wschodnia na rowerze;

2004 – Afryka Południowo-Wschodnia, przejazd przez Tanzanię, Malawi, Zambię;

2004 – Tunezja:

2005 – rejs kozacką drewnianą czajką „Prieswiata Pokrova” z Gdańska do Kłajpedy;

2005 – Tunezja;

2006 – Góry Wirunga i Ruwenzori w Ugandzie;

2006 – rejs drewnianą tratwą NORD-bis przez Morze Bałtyckie z Visby do Gdańska;

2006 – Zambia, komercyjny spływ rzeka Zambezi;

2007 – parki narodowe Tunezji,

2008 – Amazonia, Brazylia, spływ Palavą, gumową kanadyjką, środkowym odcinkiem rzeki Xingu.

2009 – Maroko;

2009 – Wenezuela, rekonesans pod tepui Tramen, Salto Angel;

2011 – Kilimandżaro, Meru, Zanzibar;

2011 – Wenezuela – próba dotarcia na tepui Tramen na granicy Wenezueli i Gujany.

2012 – Wenezuela – wyprawa na tepui Tramen, troje uczestników zdobyło wierzchołek.

2012 – Rumunia;

2013 – rejs jachtem „Lady Dana 44”, Przejście Północno-Wschodnie, trasa rejsu wiodła

z Sopotu przez Morze Bałtyckie, Kanał Bałtycko – Białomorski, Morza Białe,

Barentsa (Ziemia Franciszka Józefa, Nowa Ziemia) , Karskie, Łaptiewów, Wschodniosyberyjskie, Czukockie, Beringa i przez północny Pacyfik do Vancouver w Kanadzie (Rejs Roku 2013);

2014 – wycieczka po Obwodzie Kaliningradzkim;

2014 – rejs na s/y „Zawisza Czarny” do Szwecji.

2015 – fiordy w Norwegii;

1976 – 2006 – zimowy spływ rzeką Radunią na składakach – 21 razy,

Odznaczony (2 x) srebrnym i brązowym medalem za wybitne osiągnięcia sportowe, jedyny człowiek, który otrzymał dwukrotnie medal za wybitne osiągnięcia andynistyczne oraz … dyplom za uratowanie kota.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Kocha%C5%84czyk

www.kochanczyk.com.pl

 

Gru
15
sob
Świąteczne warsztaty chóralne dla dzieci i młodzieży @ Akademickie Centrum Kultury UG
Gru 15@16:00 – 17:30
Świąteczne warsztaty chóralne dla dzieci i młodzieży @ Akademickie Centrum Kultury UG

Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież (od 10 lat wzwyż) na Świąteczne
Warsztaty Chóralne.

Warsztaty będą składały się z dwóch spotkań:
08 grudnia 2018, godz. 16.00 – 17.30
15 grudnia 2018, godz. 16.00 – 17.30

Miejsce: Akademickie Centrum Kultury UG, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 58,
sala 41.

Program:

* kolędy i pastorałki
* ćwiczenia oddechowe i emisyjne
* kanony i zabawy muzyczne
* nagranie wybranych kolęd
* wspólny występ na koniec warsztatów

Warsztaty mają na celu nauczyć dzieci i młodzież wybranych kolęd i
pastorałek, wspólnie popracować nad oddechem i emisją głosu, pobudzić
kreatywność i muzykalność, a także wprowadzić w świąteczny nastrój
poprzez wspólne muzykowanie.

Doświadczenie śpiewania w chórze uczy współdziałania w grupie i dążenia
do jednego celu, pobudza kreatywność muzyczną, wycisza oraz uwrażliwia.
Przede wszystkim jest to jednak doskonała zabawa i wspaniały sposób na
spędzenie wolnego czasu.

Warsztaty poprowadzi *Anna Barszcz* – absolwentka Akademii Muzycznej w
Gdańsku, doświadczony pedagog, instruktor śpiewu w Zespole Pieśni i
Tańca Uniwersytetu Gdańskiego JANTAR.
Koszt dla dzieci pracowników Uniwersytetu Gdańskiego – 5 zł/jednorazowe
warsztaty (dla pozostałych – 10 zł/jednorazowe warsztaty).

Więcej informacji pod adresem mailowym: chor@ug.edu.pl oraz na stronie
www.ack.ug.edu.pl

Obecność rodziców mile widziana – zapraszamy do wspólnego, świątecznego
kolędowania 🙂

Gru
16
nie
Koncert Świąteczny ZPiT UG “Jantar” @ Sala Teatralna Neofilologii UG
Gru 16@15:00

Serdecznie zapraszamy na koncert, podczas którego spróbujemy wspólnie wyczarować świąteczną atmosferę. Nie zabraknie kolęd i innych świątecznych akcentów. Wystąpią wszyscy tancerze ZPiT UG “Jantar” – od najmłodszych maluszków po grupy studenckie.

 

 

Plakat promujący Koncert Świąteczny ZPiT UG Jantar

 
WSTĘP WOLNY!

Gru
20
czw
Dobre, bo polskie: Over the limit @ Wydział Filologiczny
Gru 20@18:30
Dobre, bo polskie: Over the limit @ Wydział Filologiczny | Gdańsk | pomorskie | Polska

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury ALTERNATOR UG zapraszają

Dobre, bo polskie:  OVER THE LIMIT
Reż. Marta Prus, Film dokumentalny  Polska, 2017,  74 min

 

 

Portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu treningowego ukazuje wyjątkową więź Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. “Over the Limit” to intymny dramat brutalnych relacji, które prowadzą do sukcesu.
Głośny dokument, dzięki któremu reżyserka Marta Prus znalazła się na prestiżowej liście magazynu Variety, miał polską premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym gdzie został niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej edycji otrzymując Srebrny Róg za najlepszy pełnometrażowy film w Międzynarodowym konkursie dokumentalnym oraz Srebrnego Lajkonika dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego w Konkursie polskim

Magazyn Variety już po raz czwarty stworzył listę 10 twórców z Europy, których karierę należy śledzić w przyszłości. Dziennikarze docenili pełnometrażowy debiut dokumentalny autorstwa Marty Prus „Over the Limit”, który został bardzo dobrze przyjęty podczas 30. festiwalu IDFA w Amsterdamie i odnosi coraz więcej sukcesów na całym świecie. Już na etapie realizacji film wzbudzał duże zainteresowanie i był prezentowany na najważniejszych pitchingach.
Marta Prus – W dzieciństwie była członkiem grupy gimnastycznej klubu sportowego IKS AWF w Warszawie, a następnie tancerką w studio Hanny Kosiewicz. Studiowała na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi, ukończyła także kurs dokumentalny w Szkole Wajdy. Jej film dokumentalny “Mów do mnie” (2015) oraz fabuła “Ciepło-zimno” (2016) były prezentowane w konkursach Krakowskiego Festiwalu Filmowego w ubiegłych latach.

 

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,
ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa

Karnety: 1 film: 10 zł*/15 zł ;  2 filmy: 15 zł*/25 zł; 4 filmy: 25 zł*/40 zł

* karnety ulgowe dla studentów, uczniów i słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Metropolitalnej Karty dla Kultury
(sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem) (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)

Sty
10
czw
Horyzonty kina: PŁOMIENIE @ Wydział Filologiczny, aula 1.43
Sty 10@18:30
Horyzonty kina: PŁOMIENIE @ Wydział Filologiczny, aula 1.43

Horyzonty kina : PŁOMIENIE
reż. Chang-dong Lee, Korea Południowa, 2018, 148 min

Koreański kandydat do OSCARA 2019 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny jest nowym filmem wybitnego koreańskiego reżysera Chang-donga Lee, który specjalnie dla tego projektu powrócił z emerytury.

W jednej z głównych ról występuje gwiazda serialu „The Walking Dead” – Steven Yeun.

Film prezentowany był w Konkursie Głównym 71. MFF w Cannes, gdzie otrzymał nagrodę FIPRESCI. Został przez krytyków najwyżej ocenionym w historii festiwalowego pisma Screen Daily filmem, i otrzymał 3,8 punktów na 4 możliwe.

Scenariusz jest luźną adaptacją opowiadania “Spalenie stodoły” Harukiego Murakamiego. Film jest także wyraźnym ukłonem w kierunku Williama Faulknera, który w 1939 roku również napisał opowiadanie zatytułowane “Spalenie stodoły”. Reżyser wraz ze współscenarzystą Jung-mi Ohem, z którym zwykle pracuje, wpletli w tę z pozoru nieskomplikowaną opowieść wiele różnych podtekstów i subtelnych aluzji do obu opowiadań.

Jong-soo żyje z dorywczych prac w położonym niedaleko Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej miasteczku Paju. Pewnego dnia spotyka Hae-mi, dawną koleżankę z klasy. Idą na drinka, gdzie Hae-mi wyznaje, że lubiła Jong-soo, kiedy była młodsza, ale zawsze ją ignorował.

Dziewczyna opowiada koledze o bliskich planach podróży do Afryki i prosi go o karmienie kota, kiedy jej nie będzie. Następnego dnia para spotyka się w mieszkaniu Hae-mi, co kończy się namiętnym seksem. Niedługo potem Hae-mi wyjeżdża, zaś zakochanemu Jong-soo pozostaje snucie planów o wspólnej przyszłości.

Kilka tygodni później Jong-soo odbiera telefon od Hae-mi, która utknęła na trzy dni na lotnisku w Nairobi wskutek alarmu terrorystycznego. Dziewczyna prosi chłopaka, aby odebrał ją z lotniska następnego dnia.

Na lotnisku Hae-mi pojawia się w towarzystwie bogatego Bena, którego spotkała w Kenii. Po Bena zajeżdża porsche, a Hae-mi wybiera ekskluzywne auto przybysza zamiast brudnej ciężarówki Jong-soo.

Aby załagodzić niekomfortową sytuację, Ben zaprasza Hae-mi i Jong-soo na obiad. W designerskim mieszkaniu nowego znajomego Jong-soo na osobności wyraża Hae-mi wątpliwość co do zamiarów Bena…

http://www.aurorafilms.pl/zapowiedzi/plomienie/

 

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,
ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa

Karnety: 1 film: 10 zł*/15 zł ;  2 filmy: 15 zł*/25 zł; 4 filmy: 25 zł*/40 zł

* karnety ulgowe dla studentów, uczniów i słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Metropolitalnej Karty dla Kultury
(sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem) (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)

Sty
17
czw
17.01 POKAZ ODWOŁANY : Genesis 2.0 @ Wydział Filologiczny, aula 1.43
Sty 17@18:30
17.01 POKAZ ODWOŁANY : Genesis 2.0 @ Wydział Filologiczny, aula 1.43

Szanowni Państwo,

w związku z żałobą po śmierci Pana Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza odwołujemy pokaz filmowy w dniu 17 stycznia br.

Konfrontacje: GENESIS 2.0
reż. Christian Frei, Maxim Arbugaev, Szwajcaria, 2018, 113 minut

Czy wskrzeszenie mamuta jest dziś możliwe? Jak co roku na odległych Wyspach Nowosyberyjskich na Oceanie Atlantyckim zespół zapaleńców poszukuje w wiecznej zmarzlinie kłów mamutów. Wśród nich jest łowca kłów Peter Grigorjew oraz jego brat Siemion, pracownik naukowy i dyrektor Muzeum Mamutów w Jakucku na Syberii. W powietrzu czuć gorączkę złota. Cena „białego złota” nigdy nie była tak wysoka, szczególnie na luksusowym chińskim rynku. Poza tym takie znaleziska są magnesem dla zaawansowanych technologicznie pionierskich genetyków i naukowców, którzy balansują na granicy genetyki i biologii syntetycznej, marząc o przywróceniu do życia wymarłego dawno temu mamuta. Chcą go sklonować z zamrożonego materiału genetycznego z prawie nienaruszonym DNA, który pozyskany został z syberyjskiego lodowca.
Próba wskrzeszenia mamuta jest pierwszym zwiastunem wielkiej rewolucji technologicznej, w wyniku której człowiek stanie się stwórcą, autorem nowego Genesis 2.0. Już dzisiaj, z pomocą chińskiego Narodowego Banku Genów, ludzie Zachodu za 100 000 dolarów są w stanie sklonować swoje zmarłe psy.
Najnowszy film nominowanego do Oscara reżysera („Fotograf wojenny”, 2001) opowiada o tajemnicach ukrytych w naturze, fundamencie stworzenia świata i nowej roli, jaką może odegrać w tym procesie człowiek. Bada nie tylko granice pomiędzy nauką a mitem lecz również skutki przejęcia przez człowieka kontroli nad ewolucją. I choć ten obszar badań znajduje się dopiero na wczesnym etapie, to jego efekty mogą za kilka lat zmienić nie do poznania nas samych i świat wokół.
https://www.againstgravity.pl/films/genesis-20

 

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,
ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa

Karnety: 1 film: 10 zł*/15 zł ;  2 filmy: 15 zł*/25 zł; 4 filmy: 25 zł*/40 zł

* karnety ulgowe dla studentów, uczniów i słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Metropolitalnej Karty dla Kultury
(sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem) (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)