DKF panop15-baner

Pokaz filmowy Vhs Hell / Panoptikum: Szok transformacji

17 listopada 2016 (czwartek) godz. 18.30

KONFRONTACJE: POKAZ FILMU VHS HELL / PANOPTIKUM : SZOK TRANSFORMACJI

Prelekcję przed filmem wygłosi założyciel kolektywu VHS Hell, Krystian Kujda.

Wstęp przy zakupie czasopisma Panoptikum nr 15(22) 2016 Szok transformacji (cena promocyjna 15 zł) lub na karnet DKF-owy.

17 listopada na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego pokażemy włoski film postapokaliptyczny z szalonych lat osiemdziesiątych, zgrany prosto z kasety, którą jeszcze trzy dekady temu można było zdobyć w bazarowej wypożyczalni. Jeśli niestraszne wam tanie efekty specjalne i okropny dubbing, będziecie mieli okazję dowiedzieć się, jak według włoskich filmowców wyglądałoby połączenie Mad Maxa i Snake’a Plisskena i jaką misję przygotował dla bohatera rząd Ameryki zniszczonej przez trzecią wojnę światową.

Pokaz odbędzie się w ramach promocji numeru czasopisma naukowego “Panoptikum”, SZOK TRANSFORMACJI, którego patronem medialnym jest VHS Hell.

Popkultura okresu transformacji przez całe lata kojarzona była przede wszystkim z kiczem – kuriozalnymi okładkami książek, tanimi filmami gatunkowymi zalegającymi na półkach wypożyczalni i dźwiękami disco polo. Dziś, po dwudziestu pięciu latach od czasów przełomu, pamiątki tamtych czasów przestają wywoływać uczucie wstydu, coraz częściej zyskują zainteresowanie artystów, naukowców i animatorów kultury, w wielu przypadkach opowiadają fascynujące historie związane z niezwykle ważnymi zmianami społecznymi i politycznymi. Numer tematyczny czasopisma “Panoptikum”, SZOK TRANSFORMACJI, to zbiór tekstów o kulturze i popkulturze transformacji – zmieniających się stylach ubioru, zyskujących popularność kasetach wideo i antenach satelitarnych, filmach inspirowanych zachodnimi trendami i przeklinanym przez krytyków muzycznych, ale uwielbianym przez rzesze Polaków disco polo.

Karnety: 1 film 8 zł ulgowy * / 10 zł normalny  | 2 filmy 12 zł ulgowy * / 18 zł normalny |
4 filmy
20 zł ulgowy * / 30 zł normalnyMiejsce: sala 1.43 Wydział Filologiczny UG, ul Wita Stwosza 55

* karnety ulgowe dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców Oliwy (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)