DKF m.grzegorzek fot

Spotkanie z Mariuszem Grzegorzkiem i pokaz filmu Śpiewający obrusik

25 lutego  2016 (czwartek) godz. 18.30
KONFRONTACJE : SPOTKANIE Z MARIUSZEM GRZEGORZKIEM

Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem, montażystą i scenarzystą „Śpiewającego obrusika”, rektorem PWSFTviT w Łodzi, Mariuszem  Grzegorzkiem oraz aktorami Martą Herman, Marcinem Miodkiem i Mikołajem Chroboczkiem.  Prowadzenie Paweł Biliński (UG).

ŚPIEWAJĄCY OBRUSIK

reż. Mariusz Grzegorzek, Polska, (2015), 92 min
Obsada: Adrian Budakow, Mikołaj Chroboczek, Marta Herman

„Śpiewający obrusik” to pełnometrażowy, eksperymentalny film składający się z czterech, odrębnych noweli filmowych. Pierwsza opowiada o życiu młodych ludzi mieszkających w starym bloku, druga ukazuje uzależnienie od narkotyków. Kolejna opowiada o kryzysie w młodym małżeństwie, a  ostatnia jest twórczą adaptacją pewnej greckiej baśni.
Każda z nowelek zrealizowana została w odmienny sposób, a elementem, który je łączy jest fakt, jest pracą dyplomową studentów czwartego roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Film otrzymał nagrodę Złoty Pazur 2015 za najlepszy film konkursu w  „Inne Spojrzenie na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

MARIUSZ GRZEGORZEK
Reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenograf, scenarzysta, grafik, producent.
Od 1989 wykładowca w PWSFTviT w Łodzi, początkowo jako asystent prof. Wojciecha Jerzego Hasa, a następnie samodzielny wykładowca przedmiotu „Reżyseria filmu fabularnego „, opiekun artystyczny wielu nagradzanych etiud studenckich. Od roku 2012 Rektor uczelni.
Jako reżyser filmów fabularnych zadebiutował w roku 1993. Współwłaściciel firmy producenckiej Krakatau.
Jako reżyser teatralny związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, w którym przygotował kilkanaście, wielokrotnie nagradzanych na festiwalach teatralnych, inscenizacji. Współpracował też m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Studio w Warszawie i Starym Teatrem w Krakowie oraz z Wydziałem Aktorskim PWSFTviT, gdzie reżyserował spektakle dyplomowe studentów uczelni. Autor 5 spektakli Teatru Telewizji.
Jest autorem filmów muzycznych poświęconych wybitnym postaciom współczesnej muzyki, takim jak Arvo Part, Meredith Monk, Giya Kancheli, Paweł Szymański oraz inspirowanych muzyką średniowieczną i polską muzyką ludową. Szerokie spectrum zainteresowań muzycznych Grzegorzka obejmowało zarówno telewizyjne realizacje koncertów muzyki poważnej (współpraca m.in. z Hilliard Ensemble), jak i wideoklipów (kilkanaście teledysków dla Kory i zespołu Maanam).
Przez wiele lat wraz z psychoterapeutą Wojciechem Eichelbergerem tworzył cykle telewizyjne „Okna” i „Nocny stróż” skupiające się na problemach duchowości człowieka.
Jest autorem scenografii do kilkunastu spektakli teatralnych i filmów.
Zajmuje się projektowaniem plakatów filmowych i teatralnych, animacją komputerową oraz oprawą graficzną koncertów (m.in. realizowane w Chinach „Różne oblicza Chopina”).
Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Wieloletni ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dyrektor artystyczny Studia Filmowego „Indeks”, członek Rady Programowej Studia Filmowego „Kadr”.

Karnety: 1 film 8 zł ulgowy * / 10 zł normalny  | 2 filmy 12 zł ulgowy * / 18 zł normalny |
4 filmy
20 zł ulgowy * / 30 zł normalnyMiejsce: sala 1.43 Wydział Filologiczny UG, ul Wita Stwosza 55

* karnety ulgowe dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców Oliwy (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)