POLECANE niezależność na indeksie plakat

Published on Maj 22nd, 2018 | by DKF

0

Niezależność na indeksie – Studenci 1988-2018

Czy możemy rozmawiać o niezależności studentów? Jeśli tak, to czym ona w ogóle jest? Czym różni się niezależność studentów z roku 1988, od tej z roku 2018? Czy możemy ją porównywać? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania „Niezależność na indeksie – Studenci 1988-2018”, które odbędzie się 22 maja o godzinie 17:00 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku (pl. Solidarności 1, sala warsztatowa nr 5, III piętro).

2 maja 1988 roku wybuchł strajk w Stoczni Gdańskiej, której pracownicy domagali się reaktywacji NSZZ Solidarność. Działania stoczniowców poparli studenci z trójmiejskich uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Video Studio Gdańsk zaprasza na prezentację filmu dokumentalnego, stworzonego z materiałów, zrealizowanych w trakcie strajku studenckiego „Studenci’88” (realizacja: Ewa Oleczek-Płocharska).

W 30. rocznicę strajków studenckich  porozmawiamy o niezależności studenckiej. Jak na strajki stoczniowe wpłynęło poparcie studiujących?. Czy strajk na uczelniach wyższych był zasadny i przyniósł planowane rezultaty? Co czuli młodzi ludzie, którzy postanowili zamanifestować swoją solidarność ze  stoczniowcami? W dyskusji po filmie, którą poprowadzą: dr Jacek Kołtan (ECS) i Anna Maria Mydlarska (ECS), wezmą udział uczestnicy strajku studenckiego AD 1988: Mariusz Popielarz i Wojciech Kwidziński.

Dyskusja nie będzie dotyczyć tylko przeszłości. Zastanowimy się również jaka jest kondycja współczesnych studentów. Porozmawiamy o tym, czy zdanie studentów może liczyć się dziś w debacie publicznej, a także czy studiujący w 2018 roku młodzi ludzie organizują się i manifestują swoje poglądy. Studentów  AD 2018 będą reprezentować: Stefania Zdral (Uniwersytet Warszawski) i Filip Walczak (Uniwersytet Gdański).

niezależność na indeksie afisz

 

Mariusz Popielarz – współzałożyciel podziemnego Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS) na Uniwersytecie Gdańskim w roku 1985-89. Twórca bezdebitowego pisma publicystycznego NZS „Impuls”. Członek Komitetu Strajkowego strajku solidarnościowego na Uniwersytecie Gdańskim w maju 1988. Redaktor reaktywowanej po 1939 roku „Gazety Gdańskiej” w latach 1990-1993. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wojciech Kwidziński – absolwent Politechniki Gdańskiej, działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów w latach 1987-1989. Przewodniczący Komitetu Strajkowego na Politechnice Gdańskiej w maju 1988 roku oraz w Akademickim Komitecie Solidarnościowym podczas strajków w sierpniu 1988. Od 1989 roku pracownik najpierw Krajowej Komisji Wykonawczej, a później Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”. Od 2000 roku Prezes Fundacji Promocji Solidarności. Od 2016 roku Dyrektor Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Stefania Zdral – studentka drugiego roku psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, aktualnie uczestnicząca w wymianie studenckiej w Gdańsku. Obecnie koordynatorka projektu Studenckie OKNO na Kulturę Niezależnego Zrzeszenia Studentów

Filip Walczak – od trzech lat student prawa, od zawsze miłośnik historii, zwłaszcza najnowszej. Obecnie koordynator projektu Akcja Historia w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, w którym  za cel stawia sobie zafascynowanie przeszłością jak największej liczby swoich rówieśników.


About the Author

DKFDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑
 • ACK UG Alternator

  ul. Wita Stwosza 58, pok. 109
  80-952 Gdańsk
  ack@ug.gda.pl

  tel. (58) 523 24 50, 523 23 00
 • W KINIE

 • POLECAMY

 • Mecenas Akademickiego Chóru UG


Przeczytaj poprzedni wpis:
co czyha w głębinach plakat
Co Czyha w Głębinach? – Wieczór Baśni

Co czyha w głębinach? – tego dowiecie się 21 maja, więc już dzisiaj zaklepcie termin! Zapraszamy Was serdecznie na wieczór...

Zamknij